Dospívání
Informace pro první návštěvu a prevence rakoviny děložního čípku
Milé pacientky, připravili jsme pro Vás přehled důležitých informací, které Vám pomohou se lépe připravit na první návštěvu gynekologické ordinace. Věříme, že s těmito informacemi se budete cítit klidněji a pohodlněji při péči o vaše zdraví.
Součástí našich stránek jsou také podrobnosti o prevenci rakoviny děložního čípku - od možností očkování po pravidelné preventivní prohlídky. Našim cílem je poskytnout Vám vše potřebné k tomu, abyste se mohla informovaně rozhodovat o svém zdraví a prevenci.
1. První gynekologická prohlídka
Dívky, které mají před sebou první návštěvu gynekologické ordinace, mají mnohdy obavy z toho, co je čeká. Věříme, že následující řádky veškerý strach či úzkost rozptýlí a vy zjistíte, že jakékoli obavy jsou zcela zbytečné.
Mladé slečny i jejich maminky se často ptají, kdy mají zajít poprvé na gynekologii? Obecně je vhodné, aby se dívky v gynekologické ordinaci zaregistrovaly od 15 let (nejpozději do 18. roku věku).
Téměř každé vyšetření na gynekologii začíná otázkami: "Kdy jste měla poslední menstruaci?" a "Kdy menstruační krvácení začalo?" Na tyto dotazy je potřeba být vždy připravena.
Při první kontrole si spolu budeme především povídat. Nejprve zjišťujeme vaši osobní a rodinnou anamnézu. To znamená, že se ptáme:
- Jaké nemoci jste prodělala
- Pokud se nyní léčíte, tak s čím, jaké užíváte léky
- Zda jste byla očkovaná HPV vakcínou, o jakou vakcínu se jednalo (Cervarix, Silgard, Gardasil 9)
- Od kolika let menstruujete, zda je Váš menstruační cyklus pravidelný či nepravidelný.
- Zda měl v rodině někdo trombózu, embolii nebo rakovinu. V případě, že se u některé vaší příbuzné vyskytla rakovina ženských orgánů (prsa, vaječníky, děložní čípek nebo děložní sliznice), je vhodné vědět, v kolika letech přibližně se tato příbuzná s tímto onemocněním léčila.
Po sepsání anamnézy, Vám poskytneme základní informace o průběhu menstruace, o možnostech antikoncepce, o vyšetření trombogenu (tj. vrozené poruchy krevní srážlivosti) apod. Poučíme Vás o HPV infekci a očkování a také Vám vysvětlíme vše o samovyšetření prsou.
Na konci tohoto rozhovoru se můžete zeptat na vše, co vás zajímá, nebo co vám je nejasné. Není potřeba se bát, nebo se stydět zeptat na cokoliv. Je lepší zjišťovat tyto informace u lékaře než u kamarádek.
Po tomto rozhovoru následuje první gynekologické vyšetření.
- Pokud jste ještě neměla pohlavní styk, nebude se jednat o kompletní vyšetření za pomoci gynekologických zrcadel, maximálně si vyzkoušíte posed na gynekologickém křesle, kde pohledem zkontrolujeme zevní rodidla a v indikovaných případech vyšetříme prostupnost hymenu (tj. panenské blány).
- Pokud jste již měla pohlavní styk, provedeme kompletní vyšetření, jehož nedílnou součástí je i odběr cytologického stěru z děložního čípku. Vyšetření je bezbolestné, protože k tomuto vyšetření používáme ta nejmenší a nejužší gynekologická zrcadla, která ponoříme do lubrikačního gelu a poté jemně zasuneme do pochvy. Na konci pochvy se nachází děložní čípek, ze kterého odebereme speciálním kartáčkem, který se nazývá cytobrush, tzv. cytologický stěr. Tento odběr je také zcela nebolestivý, nebudete ho téměř ani cítit. Cytologické vyšetření je velmi důležité, protože je součástí prevence rakoviny děložního čípku. Buňky, které odebereme kartáčkem z povrchu čípku a z kanálku děložního hrdla, pak naneseme na speciální sklíčko, které následně odešleme na vyhodnocení do laboratoře. Přibližně za 14 dní po odběru vás budeme informovat o výsledku, a to buď formou SMS zprávy, nebo telefonicky.
Po vyšetření na gynekologickém křesle se položíte na lůžko, kde se provádí ultrazvukové vyšetření, což je opět zcela nebolestivá metoda sloužící k zobrazení gynekologických orgánů v malé pánvi. Toto vyšetření probíhá tak, že vám na podbřišek aplikujeme gel a přiložíme břišní ultrazvukovou sondu, kterou vizualizujeme orgány v malé pánvi, to znamená, že na obrazovce vidíme dělohu, vaječníky a močový měchýř a můžeme tak zkontrolovat jejich velikost a tvar. Pak sondu přesuneme výš k hrudníku a zkontrolujeme játra a obě ledviny.
A to je vše. Tím je vaše první gynekologické vyšetření hotové. Na závěr od nás dostanete na cestu ještě letáčky a informační brožury a můžete jít domů.
Od této chvíle nás budete navštěvovat minimálně jednou ročně při preventivní prohlídce. A protože nás už budete znát, budete vědět, kam si můžete přijít pro radu, pro předpis na antikoncepci, nebo vyřešit jakékoli gynekologické obtíže, jako jsou výtoky, bolesti v podbřišku, nepravidelná menstruace apod.
Doufáme, že se vám u nás bude líbit, že k nám budete mít důvěru a budete k nám chodit s klidem, bez zbytečných obav a strachu.
Těšíme se na vaši první návštěvu!
2. Prevence HPV
Rozhovor o prevenci HPV s prof. MUDr. Jiří Slámou, Ph.D
Zdroj: https://ockovaniprotihpv.cz/
Očkování a pokles výskytu rakoviny
První možností prevence proti rakovině děložního čípku je očkování, které funguje na trhu už desítky let. Jeho úspěšnost v rámci prevence je vysoká. Během nátlaku za covidu ale obecně očkování utrpělo ránu, a to i ty očkovací látky, které jsou už prověřené desetiletými zkušenostmi. Jaké argumenty a data svědčí ve prospěch vakcíny proti HPV virům? A jsou i nějaké nežádoucí účinky, které se objevily po více než 20 letech užívání?
Očkování proti HPV virům je extrémně dobře fungující metodika a data máme z více než 20leté historie. Vyočkovány byly už desítky milionů dávek. O vakcinaci víme, že je bezpečná a drtivou většinu nežádoucích účinků tvoří jen mírné lokální zarudnutí v místě vpichu a případná bolestivost. Žádné vysoce závažné nežádoucí účinky nebyly popsány. Jednou proběhla velká kauza při rozjíždění očkování ve Velké Británii, kdy očkovali mladou dívku a ona zemřela. Ukázalo se však, že tato pacientka měla současně s očkováním generalizovaný nádor plic. Jednalo se v tak nízkém věku o opravdu raritní záležitost.
Navíc dnes již máme především z Anglie, Skotska, Irska a Skandinávie rozsáhlé klinické studie téměř 40letých žen, které se právě před 20 lety očkovaly, a v porovnání s neočkovanou skupinou, která dostala placebo, již pozorujeme pokles výskytu rakoviny děložního hrdla až o 90 procent. Už se tedy nebavíme jen o výskytu pohlavních bradavic a přednádorových změnách, ale o poklesu výskytu rakoviny. Data to jasně ukazují a těžko dostaneme pádnější argument ve prospěch vakcinace. Teď už se jen řeší druhá stránka věci, jak dostat tuto možnost více k populaci. Mám obavu, že v Česku už neuděláme mnoho víc, než se udělalo.
Je nějaký posun, ze kterého máte v tomto ohledu radost?
V letošním roce se udělal velký krok v rozšíření věkového spektra pro očkování. Dříve se proplácelo očkování proti HPV dětem od 13 do 14 let, v současnosti je to od 11 do ukončených 14 let. Pomáhá to především těm zájemcům o vakcinaci, kteří byli v takto úzkém věkovém okně nemocní nebo například cestovali. Mohou se očkovat chlapci i dívky, čímž opět zvyšujeme tzv. populační imunitu, protože u dívek nejsme schopni dosáhnout dostatečné – tedy alespoň 80procentní proočkovanosti.
Jak si nyní jako Česká republika stojíme statisticky v proočkovanosti chlapců a dívek?
Proočkovanost v cílové populaci u dívek činí přes 70 procent a u chlapců zhruba 40 procent. U chlapců je nárůst proočkovanosti v posledních letech významnější a u dívek pozvolnější. I když jsme se již přehoupli přes 70 procent, kýženým cílem je 80 až 90 procent, což je jeden z celosvětových cílů Světové zdravotnické organizace.
prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař onkogynekologického oddělení a zástupce přednosty Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář).